Wycieczki

W gospodarstwie agroturystycznym

12 kwietnia 2018 r. przedszkolaki i dzieci z kl. I oraz II i III odwiedziły gospodarstwo agroturystyczne. Z wielkim zaciekawieniem obserwowały życie w gospodarstwie wiejskim. Obejrzały narzędzia potrzebne do pracy w polu obecnie oraz dawniej. Zapoznały się z pracami jakie rolnicy wykonują na wsi w czasie wiosny. Odwiedziły oborę, poznały zwierzęta dorosłe i ich młode. Poznały zasady dbania o nie. Obserwowały sposoby poruszania się zwierząt i ich odżywianie, słuchały odgłosów. Obejrzały ogródek warzywny, rabaty kwiatowe. Nazywały kwiaty, poznały sposoby ich pielęgnacji.

Dzieci bawiły się świetnie w dużym ogrodzie, korzystając z huśtawki i zjeżdżalni, obserwowały pływające ryby w stawie. W gospodarstwie wszyscy czuli się bardzo dobrze, a ogród sprzyjał wesołej zabawie. Dziękujemy bardzo za miłe przyjęcie.

E. Cz.

Spotkanie z teatrem

Dnia 18 grudnia 2017r. przedszkolaki i uczniowie kl. I – IV wyjechali do Krosna na przedstawienie teatralne ,,Alicja w Krainie Czarów”. Spektakl gościnnie wystawił teatr Bohema z Bielska-Białej. Uczniowie mieli okazję poznać wygląd prawdziwej sceny i widowni oraz podziwiania na żywo grę aktorów.

„Alicja w Krainie Czarów” to spektakl pełen przygód i fantazji, humoru i magii. Dzieci były pod wielkim wrażeniem pięknych, barwnych kostiumów oraz wesołych piosenek.

A. G.

Wycieczka do Muzeum Lizaka w Jaśle

21 września 2017 roku uczniowie klas 0-IV uczestniczyli w wycieczce do Muzeum Lizaka w Jaśle. Po muzeum oprowadzała dzieci pani przewodnik, która w przystępny sposób opowiadała im o początkach powstawania lizaków i historii zakładu Liwocz. Dzieci miały możliwość  powąchania aromatów i spróbowania różnego rodzaju cukrów, które są wykorzystywane do produkcji słodyczy. Zobaczyły również  maszyny stosowane w karmelarstwie. Uczniowie mogli obejrzeć prace plastyczne z konkursu „Mój wymarzony lizak”, zorganizowanego  przez muzeum. Jednak najwięcej radości sprawiło wszystkim własnoręczne wykonanie lizaka. To była ciekawa i „słodka” wycieczka.

R. Dz.

Wycieczka do rezerwatu skalnego Prządki

Dnia 12 czerwca 2017 r. uczniowie udali się na wycieczkę do rezerwatu skalnego Prządki. Tam podziwiali ostańce skalne sięgające ponad 20 m. Podziw budził nie tylko wygląd samych skał, ale również ich dziwaczne kontury z licznymi zagłębieniami, rysami, szczelinami, często przypominające postacie ludzkie zaklęte w kamień. Wycieczka zakończyła się w McDonald’s. Uczniowie pełni wrażeń wrócili do szkoły.

J. B.

Wycieczka do Kopytowej

3 listopada 2016 r. uczniowie klas II – VI pod opieką wychowawców udali się na wycieczkę szkolną do Kopytowej.  Zwiedzili tam Muzeum Kultury Szlacheckiej – wyjątkowy obiekt prezentujący autentyczne wnętrza siedziby szlacheckiej. Poznali historię kopytowskiego dworu oraz lokalne tradycje i zwyczaje, bardzo ciekawie opowiedziane przez właściciela Pana Andrzeja Kołdera.

W piwnicach XVII wiecznego dworu, należącego niegdyś do zakonu cystersów, w interaktywnej pracowni piernika – Piernikarni Kopytowskiej dzieci wzięły udział w twórczych warsztatach tworzenia piernika. Samodzielnie wyrabiały pierniczki, które po upieczeniu udekorowały według własnych pomysłów. W czasie warsztatów wszystkie dzieci pracowały z wielkim zapałem, i świetnie się bawiły.

Wycieczka była bardzo udana i ciekawa.

M. B.

Wycieczka do Folusza

W tym roku z okazji Dnia Dziecka w naszej szkole zorganizowano wyjazd na Folusz. Uczniowie wyruszyli na teren Parku Rekreacji i Edukacji Ekologicznej im. Stanisława Zająca, by tam we wspaniałej atmosferze bawić się w towarzystwie swoich kolegów. Dzieci korzystały z placu zabaw, grały w piłkę i badmintona oraz  spacerowały podziwiając przyrodę. Starsi uczniowie pomogli przygotować ognisko, a upieczone kiełbaski wszystkim smakowały. Ten dzień upłynął w wesołej i przyjacielskiej atmosferze – pogoda dopisała a dzieci nawiązały nowe znajomości.

Po powrocie do szkoły każdy otrzymał słodki upominek.

A. G.

Wycieczka do Biecza

20 maja br. odbyła się wycieczka do Biecza. Uczestniczyli w niej uczniowie naszej szkoły z klas I-V pod opieką pani  Grażyny Koczoń i pani Magdaleny Borowskiej, a także  pani Haliny Nowak jako kierownika. Celem wycieczki było zwiedzanie następujących  obiektów Muzeum Ziemi Bieckiej:

– „Kromerówki” – najstarszego obiektu muzealnego, który mieści się w renesansowej kamienicy mieszczańskiej z 1519 r. Zachowało się w niej wiele zabytkowych elementów architektonicznych z epoki renesansu. Interesujące są ekspozycje stałe, które  przedstawiają historię miasta i regionu oraz bogatą kulturę umysłową i materialną bieczan. Ważne miejsce zajmują ekspozycje biograficzne poświęcone Marcinowi Kromerowi i Wacławowi Potockiemu.

–  „Domu z basztą” zlokalizowanego w zabytkowej kamienicy z 1523 r. W budynku tym mieściła się pierwsza na Podkarpaciu apteka, założona w 1557 r. przez aptekarza Marcina  Rokickiego. Do budynku przylega XIV – wieczna baszta obronna, zwana basztą rajcowską. Stała ekspozycja  w muzeum dotyczy aptekarstwa. Ponadto  obejrzeć można wystawę z dziedziny muzyki dawnej i rzemiosła, które jest prezentowane na pięciu poziomach baszty rajcowskiej.

– Turmy, czyli średniowiecznego więzienia zlokalizowanego w przyziemiu XIV – wiecznej wieży ratuszowej. To miejsce średniowiecznych kaźni. Uczestnicy zwiedzili  średniowieczne lochy, miejsce dla skazańców przed wykonaniem wyroku. Spotkanie z „katem” wywołało wiele emocji.

Zwiedzanie dostarczyło wielu wrażeń, pogoda dopisała, humor również, lody smakowały wyśmienicie, a zatem wycieczkę możemy uznać za udaną.

H. N.

wycieczka do Dębowca

Dnia 5 maja klasa II i III pojechała na wycieczkę do Gminnej Biblioteki w Dębowcu. Biblioteka istnieje od 68 lat. Pani bibliotekarka przybliżyła uczniom  rolę  biblioteki. Jest to gromadzenie, opracowywanie i udostępnianie księgozbioru. Biblioteka prowadzi pracę kulturalno-wychowawczą. Od 11 lat organizuje Gminny Konkurs Czytelniczy, a od 8 Międzygminny Konkurs Fotograficzny. Działają dwa „Dyskusyjne Kluby Książki ” dla dzieci i dla młodzieży. Odbywają się spotkania autorskie, głośne czytanie. Prowadzona jest również akcja „Wakacje w bibliotece”.

Gminna Biblioteka współpracuje również z naszą biblioteką szkolną. Uczniowie naszej szkoły biorą udział w organizowanych konkursach i spotkaniach.

    Następnie pojechaliśmy do Gospodarstwa Ogrodniczego „Flora in vitro” w Dębowcu. „Flora in vitro” to nowoczesne gospodarstwo ogrodnicze.

Gospodarstwo posiada nowoczesne szklarnie wyposażone w system stołów zalewanych i specjalistyczne urządzenia do produkcji roślin doniczkowych. Wprowadzenie nowoczesnych technologii zapewnia bezpieczeństwo produkcji. W efekcie jest ona przyjazna środowisku i otaczającej przyrodzie. Uczniowie zostali oprowadzeni po szklarniach. Mogli przyjrzeć się rozsadzaniu roślin, zapoznali się ze sposobem nawadniania oraz opieką nad sadzonkami.

Na koniec wszyscy otrzymali po dwie sadzonki kwiatów do samodzielnego pielęgnowania w domu lub w szkole.

   Wycieczka była udana i ciekawa.

G. K.

Wycieczka do MPN w Foluszu

       Dwa tygodnie przed zakończeniem roku szkolnego odbyła się kolejna wycieczka. Tym razem uczniowie pod opieką wychowawczyń udali się do Magurskiego Parku Narodowego w Foluszu, by obserwować florę i faunę w tej pięknej części naszego regionu. Dużą atrakcją były zabawy w Parku Rekreacji i Edukacji Ekologicznej w Foluszu, w którym dzieci miały do dyspozycji huśtawki, zjeżdżalnie, drabinki, ścieżki spacerowe, itp. Nie obyło się bez pieczenia kiełbasek. Wycieczka przebiegała w radosnej atmosferze. Przyjemnie było spędzić upalny dzień na łonie przyrody, wdychając świeże powietrze i podziwiając osobliwości chronionego obszaru.

H. N.

Wycieczka do Bóbrki

W związku ze zbliżającym się Dniem Dziecka, 29 maja 2015 r. dzieci z naszej szkoły udały się na wycieczkę do Bóbrki, gdzie zwiedziły Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza. W trakcie wizyty w muzeum uczniowie uczestniczyli w lekcji „Jak wynaleziono lampę naftową? Historia oświetlenia” oraz własnoręcznie wykonali lampy naftowe z papieru. Ponadto oglądali XIX wieczne szyby naftowe zwane kopankami, maszyny oraz urządzenia używane dawniej i dziś do wydobycia ropy oraz ropę naftową w stanie naturalnym. Duże zainteresowanie wzbudził Dom Łukasiewicza, w którym zgromadzono pamiątki po Ignacym Łukasiewiczu. Najciekawszy dla dzieci był pokaz holograficzny pokazujący pracę w aptece oraz w laboratorium za czasów Łukasiewicza, który pozwolił dzieciom przenieść się do epoki początku wykorzystania ropy naftowej. Wycieczka okazała się nie tylko rozrywką dla dzieci, ale ciekawą lekcją na temat bogactw naturalnych ziemi, związanych z naszym regionem.

Po powrocie do szkoły na dzieci czekała pizza, którą po dniu pełnym wrażeń zjadły z wielką ochotą.

M. B.

KALENDARZ

Maj 2018
P W Ś C P S N
« Kwi    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Archiwa

STATYSTYKI

POGODA

Pogoda Dębowiec z serwisu