Miesięczne Archiwa: Maj 2018

Dzień Matki

Dzień Matki obchodzimy w maju, w okresie rozkwitania pierwszych kwiatów, zapewne dlatego, by je można było ofiarować tej najważniejszej osobie w życiu każdego człowieka. 28 maja podczas uroczystej akademii dzieci z klas 0 – VII starały się oddać swoim mamusiom to, czym one obdarzają ich przez cały czas tj. miłość, dobro i ciepło. O godzinie 17.00 wszystkie zgromadzone mamy powitała Pani Dyrektor, która przekazała życzenia zdrowia, szczęścia i pomyślności. Następnie odbyła się część artystyczna. Były inscenizacje, tańce, wiersze i piosenki. Dzieci stanęły na wysokości zadania. Wszystko udało się pięknie. Uroczystości towarzyszyła ciepła, serdeczna atmosfera czyniąc ten dzień jeszcze bardziej wyjątkowym. Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców za słodki poczęstunek, a wszystkim mamom za przybycie. Mamy nadzieję, że sprawiliśmy Wam dużo radości.

R. Dz.

Wycieczka do Muzeum Regionalnego w Jaśle

25 maja dzieci z klas 0-III wraz z wychowawczyniami były na wycieczce w Muzeum Regionalnym w Jaśle, gdzie uczestniczyły w lekcji muzealnej „Legendy jasielskie”, którą ciekawie prowadził pan Tomasz Jan Chmiel. Uczniowie mieli także możliwość obejrzenia eksponatów związanych z historią, kulturą i tradycją Jasła i powiatu jasielskiego. Po wizycie w muzeum dzieci miło spędziły czas na zabawie w Ogródku Jordanowskim i zjadły pyszne lody. Celem wycieczki było przede wszystkim zainteresowanie uczniów historią naszego regionu, a także zaszczepienie poczucia tożsamości lokalnej.

R. Dz.

Wycieczka w Góry Świętokrzyskie

W dniach 24-25 maja br. odbyła się wycieczka uczniów klas IV-VII pod opieką wychowawczyń w Góry Świętokrzyskie. Kierownikiem była pani Halina Nowak, natomiast grupę oprowadzał pan Paweł Wojtyś – przewodnik turystyczno-terenowy na obszar województwa świętokrzyskiego, autor przewodników turystycznych, m.in.: Z sercem i w plecaku.

Wycieczka obejmowała w pierwszym dniu zwiedzanie: Centrum Neandertalczyka, Jaskini Raj, Zamku Królewskiego w Chęcinach, Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni, Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, dębu Bartek w Zagnańsku, Kamieniołomu w Zachełmiu, natomiast w drugim – odbyły się warsztaty w Centrum Kulturowo-Archeologicznym w Nowej Słupi, marsz Traktem Królewskim na szczyt Łyśca/Łysej Góry/Świętego Krzyża, a następnie zwiedzanie Zespołu Klasztornego na Świętym Krzyżu oraz Muzeum Misyjnego oo Oblatów, a także Muzeum Przyrodniczego Świętokrzyskiego Parku Narodowego, gołoborzy im. Romana Kobendzy, Pomnika Katyńskiego Trzech Krzyży i Muzeum Minerałów i Skamieniałości z pokazem szlifowania krzemienia pasiastego. Na koniec nie mogło zabraknąć posiłku w McDonald`s.

Nocleg znajdował się w przepięknie usytuowanym Ośrodku Księży Pallotynów na Karczówce w Kielcach.

Wycieczka dostarczyła wielu wrażeń, wzbogaciła wiedzę o przeszłości regionu i Polski. Uczniowie poznali walory przyrodnicze i historyczne Gór Świętokrzyskich oraz zaznajomili się z formami ochrony przyrody. Szczególnie podobały się osobliwości zachowane w Jaskini Raj, duże wrażenie wywarł mamut odtworzony w skali 1:1, a także przepiękne minerały.

H. N.

XIII Gminny Konkurs Matematyczny

11 maja 2018 r. w Szkole Podstawowej w Dębowcu odbył się XIII Gminny Konkurs Matematyczny, w którym wzięli udział uczniowie z sześciu szkół podstawowych. Naszą szkołę reprezentował piątoklasista – Damian Garbacik.

Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe, a pozostali uczestnicy konkursu upominki.

M. B.

Cyrk O’Bimbolando

9 maja dzieci z przedszkola i klas I-III brały udział w pokazie cyrku O’Bimbolando. Artyści cyrkowi pochodzący z Ukrainy przeprowadzili zabawy w taki sposób, aby dzieci wraz z nimi czynnie brały udział w przedstawieniu. Śmiechu, radości było co niemiara. Dzieci obejrzały spektakl, który przeniósł ich w świat rozrywki opartej na pasji i talencie artystów.

Następnie mali cyrkowcy z naszej szkoły próbowali swoich umiejętności, zaopatrzeni w przybory cyrkowe.

E. Cz.

227 ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

3 maja uczniowie i nauczyciele z naszej szkoły brali udział w gminnych obchodach 227 rocznicy uchwalenia  Konstytucji 3 Maja.

Uroczystość tradycyjnie rozpoczęła się Mszą Świętą w kościele parafialnym w Dębowcu. Po mszy nastąpił  przemarsz uczestników i pocztów sztandarowych na płytę rynku, gdzie po odśpiewaniu hymnu państwowego oraz wysłuchaniu przemówienia dotyczącego 3 majowego święta delegacje władz, instytucji, ugrupowań politycznych, szkół i organizacji złożyły biało-czerwone kwiaty i wieńce przy pomniku Adama Mickiewicza.

Następnie dzieci ze Szkoły Podstawowej w Dobryni  wystąpiły z programem artystycznym w sali widowiskowej Urzędu Gminy.

Uroczystości zakończyło wystąpienie pana Zbigniewa Staniszewskiego Wójta Gminy Dębowiec.

M. B.

Święto Konstytucji 3 Maja obchodzono bardzo uroczyście również w naszej szkole .

W poniedziałek 7 maja 2018r.  w scenerii symboli narodowych odbyła się akademia przygotowana przez uczniów klasy IV i VII. Z wielkim szacunkiem i powagą dzieci prezentowały treści historyczne, śpiewały piosenki i recytowały wiersze oraz wykazały patriotyczną postawę.

A. G.

Maj 2018