Miesięczne Archiwa: Październik 2019

Dzień Patrona Szkoły

W bieżącym roku szkolnym Dzień Patrona Szkoły obchodziliśmy 22 października. Świętowanie rozpoczęliśmy mszą świętą w kościele filialnym w Łazach Dębowieckich. Następnie uczniowie z klas VI-VII zaprezentowali program słowno-muzyczny przybliżający wielkość naszego Patrona szkoły, Jana Pawła II. Wszyscy zebrani mieli możliwość przypomnienia sobie informacji z życia i twórczości wielkiego Polaka, jako człowieka, kapłana, papieża i poety.

Kolejnym punktem obchodów była zorganizowana przez księdza Adama Sędzika wycieczka do Muzeum Historycznego w Dukli, gdzie pani przewodnik przybliżyła zwiedzającym dzieje Dukli i dukielskiego zespołu pałacowo-parkowego oraz oprowadziła po wystawach militarnych w większości dotyczących walk w Karpatach w okresie I i II wojny światowej.

Następnie udaliśmy się do kościoła i klasztoru oo. Bernardynów w Dukli, który powstał w 1741 roku, głównego miejsca kultu św. Jana z Dukli, świątobliwego zakonnika bernardyńskiej prowincji z XV wieku.

Dzień ten dostarczył wielu wrażeń, nowych informacji i utrwalił wiedzę o Patronie naszej szkoły.

H.N

Pasowanie na ucznia

18 października 2019 r. odbyło się w naszej szkole uroczyste ślubowanie i pasowanie na uczniów klasy pierwszej. Pierwszaki z dużą energią i uśmiechem  zaprezentowali swoje umiejętności wokalne i recytatorskie.  Z zaangażowaniem rozwiązywali zagadki i zadania przygotowane przez  trzecioklasistów. Wspaniałym występem udowodnili, że są gotowi do sumiennej pracy w szkole.

Po części artystycznej nastąpił najważniejszy moment uroczystości – złożenie ślubowania na sztandar szkoły, a następnie Pani Dyrektor Jolanta Byczek dokonała pasowania dzieci na uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łazach Dębowieckich.  Po pasowaniu  uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki od starszych kolegów oraz rodziców. Nie zabrakło również ciepłych słów skierowanych do najmłodszych i pamiątkowych zdjęć.

Życzymy wszystkim pierwszoklasistom, by każdy dzień w naszej szkole dostarczał im wspaniałych przygód z nauką oraz radosnych chwil w towarzystwie kolegów i koleżanek.

R.D

Dzień Edukacji Narodowej

Dnia 14 października 2019 roku odbyła się w naszej szkole uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej , którą w tym roku przygotowali uczniowie klasy V pod opieką wychowawczyni.
Na uroczystość przybyli zaproszeni nauczyciele, pracownicy szkoły oraz panie emerytki.

Uczniowie podziękowali swoim nauczycielom za trud włożony w ich wychowanie, za przekazywaną wiedzę, wyrozumiałość, cierpliwość, uśmiech i serce oraz wręczyli kwiaty.

Dyrektor szkoły Pani Jolanta Byczek złożyła przybyłym na uroczystość serdeczne życzenia z okazji ich święta oraz odczytała list od Pana Wójta, Marcina Bolka.

Do życzeń, tradycyjnie dołączył się również ksiądz Adam Sędzik.

M.B

Wycieczka do kina „Helios”

„Był sobie pies 2” to film fantasy, na który udali się 7 października br.  uczniowie naszej szkoły pod opieką wychowawczyń. Dostarczył on wielu wrażeń. Uczniowie mogli wczuć się w postać psa, który przeżył już wiele „żyć” i sporo się o ludziach nauczył. Bailey, bo tak wabi się ten pies, dorasta ze swoją panią CJ i ma za zadanie pomóc swej ukochanej opiekunce odnaleźć prawdziwą miłość, zrealizować marzenia i przede wszystkim pogodzić skłóconą rodzinę. Czasem będzie musiał odejść, by zaraz znów powrócić w nowym wcieleniu. Przesłanie filmu jest oczywiste: życie jest na tyle „pomerdane”, że zawsze warto trzymać się razem.  Warto obejrzeć ten film, gdyż obfituje w wiele zabawnych i wzruszających momentów, a ponadto zagrali w nim doskonali i znani aktorzy.

H.N

Narodowe czytanie

W dniu 25 września bieżącego roku po raz kolejny spotkaliśmy się całą społecznością szkolną na sali gimnastycznej, aby wziąć udział w ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. W tym roku Para Prezydencka dokonała wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta i zaproponowała do czytania Nowele polskie (osiem nowel na ósme Narodowe Czytanie):

• Dobra pani – Eliza Orzeszkowa,
  • Dym – Maria Konopnicka,
  • Katarynka – Bolesław Prus,
  • Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz,
  • Orka – Władysław Stanisław Reymont,
  • Rozdziobią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski,
  • Sachem – Henryk Sienkiewicz,
  • Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski.

Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii – napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Do odczytania tekstów zostali  poproszeni: Pani Dyrektor Jolanta Byczek, nauczyciel języka polskiego Pani Halina Nowak oraz uczennica klasy siódmej Julia Baradziej.

E.W

Październik 2019