Dzienne Archiwa: 5 października 2019

Narodowe czytanie

W dniu 25 września bieżącego roku po raz kolejny spotkaliśmy się całą społecznością szkolną na sali gimnastycznej, aby wziąć udział w ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. W tym roku Para Prezydencka dokonała wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta i zaproponowała do czytania Nowele polskie (osiem nowel na ósme Narodowe Czytanie):

• Dobra pani – Eliza Orzeszkowa,
  • Dym – Maria Konopnicka,
  • Katarynka – Bolesław Prus,
  • Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz,
  • Orka – Władysław Stanisław Reymont,
  • Rozdziobią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski,
  • Sachem – Henryk Sienkiewicz,
  • Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski.

Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii – napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Do odczytania tekstów zostali  poproszeni: Pani Dyrektor Jolanta Byczek, nauczyciel języka polskiego Pani Halina Nowak oraz uczennica klasy siódmej Julia Baradziej.

E.W

Październik 2019