3 MAJA

Dnia 3 maja w całej Polsce obchodzone jest święto kościelne i państwowe.

Z tej też okazji w Bazylice Najświętszej Maryi Panny z La Salette w Dębowcu odbyła się

uroczysta Msza Święta upamiętniająca NMP Królową Polski

oraz rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

W kościele obecni byli przedstawicie władz samorządowych, pracownicy Urzędu Gminy, Gwardia Dębowiecka, Kosynierzy z Cieklina, Koła Gospodyń, Stowarzyszenia, dyrektorzy szkół, nauczyciele, poczty sztandarowe, uczniowie i wierni.

Po zakończeniu mszy świętej wszyscy obecni udali się pod pomnik AK placówki Dębowiec znajdujący się w parku klasztornym, gdzie został odśpiewany hymn państwowy, a poszczególne delegacje złożyły wiązanki kwiatów.

Na koniec wszyscy goście zostali zaproszeni do sali widowiskowej Urzędu Gminy Dębowiec, gdzie uczniowie naszej szkoły zaprezentowali
uroczystą akademię z okazji 223 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Uczniowie klasy III, V i VI przybliżyli okoliczności, w jakich 3 maja 1791 roku podpisano tę Ustawę Rządową. Przedstawili wybrane punkty zawarte w Konstytucji oraz przypomnieli, co dla nas Polaków oznaczają słowa: Wolność, Naród, Ojczyzna. Uczniowie recytowali wiersze polskich poetów i śpiewali pieśni patriotyczne.

Na koniec uroczystości Pan Wójt Zbigniew Staniszewski – podziękował Pani Dyrektor, młodzieży
i nauczycielom za przygotowanie akademii, dekoracji i strojów.

W poniedziałek 5 maja akademia została zaprezentowana społeczności szkolnej.

Anna Gawron

Maj 2018