Projekty biblioteczne

W ramach realizacji programu Książki naszych marzeń uczniowie klas I-III w marcu przygotowali wspólną prezentację projektów edukacyjnych.

Uczniowie klas II i III zapoznali się się z najpopularniejszymi baśniami Hansa Christiana  Andersena, braci Grimm oraz Charlesa Perraulta. Wykonali ilustracje do przeczytanych baśni. Prace zostały wykonane różnymi technikami, a następnie zaprezentowane na wystawce prac pt. W świecie baśni. Uczniowie również prezentowali poznane baśnie poprzez piękne czytanie wybranych fragmentów oraz ciekawe opowiadanie. W trakcie prezentacji pozostali uczniowie odgadywali tytuł baśni oraz wskazywali właściwą ilustrację.

Natomiast uczniowie klasy I pracowali w oparciu o wiersze Jana Brzechwy. Na prezentację składały się: recytacja wybranych dłuższych wierszy, jak: Psie smutki, Tydzień, Żuk, Samochwała, Mucha, Skarżypyta czy Tańcowała nitka z igłą oraz wykonanie ilustracji do tego utworu,  wygłaszanie po kilka wierszyków z cyklu Zoo wraz z pokazem zwierząt zrobionych z ciekawych i różnorodnych materiałów osadzonych na patykach, ponadto śpiewanie wiersza Na wyspach Bergamutach. Na zakończenie uczniowie odgadywali tytuły wierszy na podstawie przeczytanych fragmentów oraz przyporządkowywali umieszczone na wystawce ilustracje do tytułu utworu.

Projekty przyczyniły się do:

– rozbudzenia zaintresowań książką,

– wzbogacenia słownictwa uczniów,

– zapoznania z nieznanymi baśniami i wierszami,

– nabycia umiejętności dokonywania przez uczniów wyboru ulubionej baśni i wiersza,

– rozwijania pięknego czytania, opowiadania i recytowania,

– doskonalenia sprawności manualnych.

H. N.

Luty 2018