Wycieczka do Biecza

20 maja br. odbyła się wycieczka do Biecza. Uczestniczyli w niej uczniowie naszej szkoły z klas I-V pod opieką pani  Grażyny Koczoń i pani Magdaleny Borowskiej, a także  pani Haliny Nowak jako kierownika. Celem wycieczki było zwiedzanie następujących  obiektów Muzeum Ziemi Bieckiej:

– „Kromerówki” – najstarszego obiektu muzealnego, który mieści się w renesansowej kamienicy mieszczańskiej z 1519 r. Zachowało się w niej wiele zabytkowych elementów architektonicznych z epoki renesansu. Interesujące są ekspozycje stałe, które  przedstawiają historię miasta i regionu oraz bogatą kulturę umysłową i materialną bieczan. Ważne miejsce zajmują ekspozycje biograficzne poświęcone Marcinowi Kromerowi i Wacławowi Potockiemu.

–  „Domu z basztą” zlokalizowanego w zabytkowej kamienicy z 1523 r. W budynku tym mieściła się pierwsza na Podkarpaciu apteka, założona w 1557 r. przez aptekarza Marcina  Rokickiego. Do budynku przylega XIV – wieczna baszta obronna, zwana basztą rajcowską. Stała ekspozycja  w muzeum dotyczy aptekarstwa. Ponadto  obejrzeć można wystawę z dziedziny muzyki dawnej i rzemiosła, które jest prezentowane na pięciu poziomach baszty rajcowskiej.

– Turmy, czyli średniowiecznego więzienia zlokalizowanego w przyziemiu XIV – wiecznej wieży ratuszowej. To miejsce średniowiecznych kaźni. Uczestnicy zwiedzili  średniowieczne lochy, miejsce dla skazańców przed wykonaniem wyroku. Spotkanie z „katem” wywołało wiele emocji.

Zwiedzanie dostarczyło wielu wrażeń, pogoda dopisała, humor również, lody smakowały wyśmienicie, a zatem wycieczkę możemy uznać za udaną.

H. N.

Maj 2018