Apel o książce

22 czerwca br. odbył się apel poświęcony roli książki w życiu każdego człowieka. Uczniowie klasy V przybliżyli zalety czytania książek i zachęcali do częstego korzystania z zasobów biblioteki. Uświadomili zebranym, że książka pomaga nam rozwijać język i słownictwo. Uczy wyrażać myśli i rozumieć innych. Pobudza fantazję, uczy budować obrazy w wyobraźni. Ponadto książka dostarcza nam wiedzy o innych krajach i kulturach, o przyrodzie, technice, historii, o tym wszystkim, o czym chcielibyśmy dowiedzieć się czegoś więcej.  Książka rozwija też nasze uczucia i zdolność do empatii. Wyrabia w nas umiejętność wczucia się w czyjąś sytuację. Dostarcza nam rozrywki i emocji. Może rozśmieszyć lub zasmucić. Może pocieszyć i wskazać nowe możliwości. Skłania do namysłu nad tym, co słuszne, a co nie, co dobre, a co złe.  Książka pomaga nam również zrozumieć innych. Może zostać naszym towarzyszem w samotności. Łatwo wziąć ją ze sobą i czytać gdziekolwiek. Z biblioteki można ją wypożyczyć za darmo i nie trzeba podłączać jej do prądu. Książka jest częścią naszego dziedzictwa kulturowego. Dzięki niej mamy wspólne doświadczenia i punkty odniesienia.   Nie wolno zapominać o jej istnieniu w czasie wakacji!

Po prezentacji nastąpiło uroczyste wręczenie nagród książkowych laureatom następujących konkursów, których organizatorem była pani Halina Nowak:

Konkurs wiedzy o książce w kategorii klas I-III:

I miejsce – Kamil Brągiel

II miejsce – Wiktor Budziak

III miejsce – Julia Jaskot.

Konkurs wiedzy o książce w kategorii klas IV-V:

I miejsce – Kamil Budziak

II miejsce – Weronika Świdrak

III miejsce – Kinga Biernacka.

–  Biblioteczny indywidualny konkurs czytelniczy w kategorii klas I-III:

Nagroda przypadła Oliwii Dudzie z klasy I.

Biblioteczny indywidualny konkurs czytelniczy w kategorii klas IV-V:

Zwyciężyła Weronika Świdrak z V klasy.

W konkursie ponadto wyróżniona została Klaudia Żychowska z oddziału przedszkolnego.

– Szkolny konkurs ortograficzny w kategorii klas IV-V:

I miejsce – Kinga Biernacka

II miejsce – Wiktoria Mastej

III miejsce – Kamil Budziak.

Gratuluję wszystkim laureatom i zachęcam do licznego udziału w następnych konkursach, ale już w roku szkolnym 2016/2017.

H. N.

Maj 2018