Recytacja poezji ks. Twardowskiego

W 2016 roku minęło 10 lat od śmierci ks. Jana Twardowskiego, najpopularniejszego polskiego poety religijnego, którego fenomen wykracza poza literaturę – jego wiersze i proza są traktowane jako przesłanie duszpasterskie i poradniki dobrego życia. Język księdza Twardowskiego jest bliski codziennemu, często pojawiają się w nim wyrażenia potoczne. Poezja ta jest chętnie czytana, bo mówi o sprawach najprostszych i bliskich każdemu: miłości, tęsknocie, wierze, cierpieniu, ale i doskonałości świata. Przez wiele lat był rektorem kościoła sióstr Wizytek w Warszawie. Głosił tam kazania dla dzieci, którym później zadedykował m.in. zbiory: Zeszyt w kratkę oraz Patyki i patyczki. Wyrazem wdzięczności i uznania ze strony najmłodszych jest przyznany w 1996 roku Order Uśmiechu.

Nasza szkoła uczciła pamięć wspaniałego Polaka i poety poprzez organizację Bibliotecznego Konkursu Recytatorskiego „Poezja ks. Jana Twardowskiego” w kategorii klas IV-VI. Uczniowie recytowali m.in. następujące wiersze: Na szpilce, Naucz się dziwić,

W klasie, Tak, Arka, Modlitwa, Chleb, W kropki zielone, Kąkol i złośnicy czy Aniele Boży.

Laureaci konkursu:

I miejsce – Weronika Świdrak,

II miejsce – Wiktoria Mastej,

III miejsce – Julia Baradziej,

Wyróżnienie – Julia Jaskot.

Wszyscy zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe. Serdecznie gratuluję wysokich lokat.

H. N.

Maj 2018