Wycieczka do Sandomierza i do Baranowa Sandomierskiego

11 maja uczniowie klas III-VI wraz z opiekunami udali się na wycieczkę do Sandomierza i do Baranowa Sandomierskiego.

Pierwszym etapem wyprawy był spacer Podziemną Trasą Turystyczną, gdzie podczas zwiedzania podziemi uczniowie z wielkim zainteresowaniem wysłuchali najsłynniejszej legendy opowiedzianej przez panią przewodnik o Halinie Krępiance, która została zasypana wraz z Tatarami w tajemnych korytarzach.

Następnie w Zbrojowni Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej młodzi turyści obejrzeli ekspozycje broni i opancerzenia historycznego, mogli też przebrać się za bohaterów sandomierskiej legendy w kostiumy historyczne oraz zbroje.

Spacerując po Sandomierzu uczniowie zobaczyli m.in. ratusz, kamienice, synagogę, Bazylikę Katedralną z XIV wieku oraz Bramę Opatowską i Ucho Igielne.  Udali się do „Świata Ojca Mateusza”, gdzie na plebani mogli „skosztować” pierogów Natalii, stanąć ramię w ramię z Ojcem Mateuszem, a także trafić do sandomierskiego komisariatu i uścisnąć dłoń komisarza Oresta Możejki.

Kolejną atrakcją wycieczki był rejs statkiem po Wiśle. Płynąc w górę rzeki uczniowie podziwiali przyrodę i zachodnią część Starego Miasta z kościołem Świętego Jakuba, zamkiem, synagogą, a w drodze powrotnej – miasto od strony wschodniej.

Ostatni etap majowej wycieczki to Zamek w Baranowie Sandomierskim. Zwiedzanie zamkowych komnat uświetnił iście królewski obiad i nauka zasad savoir vivre.

Wszyscy uczestnicy wycieczki przyznali, że była to niezapomniana przygoda i pouczające przeżycie. Wszyscy miło spędzili wspólny czas – dopisywały nie tylko humory, ale i pogoda nie spłatała figla.

M. B.

« Paź