Andrzejki 2017

Wieczór andrzejkowy to pora wróżb i zaglądania w przyszłość. Najpopularniejsze jest oczywiście lanie wosku przez klucz. Urządza się także „wyścig” butów za próg, wróżby z garnuszkiem czy imionami. Powoli odchodzi w przeszłość wróżba z trzema talerzami. Dawniej, na wsi, panny w wigilię św. Andrzeja wybiegały na dwór. Szeroko rozłożonymi rękami obejmowały sztachety w płocie. Parzysta ilość oznaczała szybkie zamążpójście, nieparzysta – samotność przez najbliższy rok. Dziewczęta nasłuchiwały też, z której strony dobiega szczekanie psów. Stamtąd bowiem miał nadejść narzeczony.

Dziś zmieniły się trochę zwyczaje, ale marzenia i tęsknoty pozostały te same. By zatem kultywować tradycje, uczniowie naszej szkoły 30 listopada br. uczestniczyli w zabawie andrzejkowej w dwóch grupach: „0” – III i IV – VII pod opieką wychowawczyń.

Serdecznie dziękujemy rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie imprezy. Wspólne zabawy sprawiły dzieciom wiele radości i z pewnością pozostaną na długo w pamięci. Tegoroczne andrzejki można uznać za udane. Miłą pamiątką będą fotografie wykonane podczas „wieczoru wróżb i tańca.

H. N.

Grudzień 2018