Wycieczka w Góry Świętokrzyskie

W dniach 24-25 maja br. odbyła się wycieczka uczniów klas IV-VII pod opieką wychowawczyń w Góry Świętokrzyskie. Kierownikiem była pani Halina Nowak, natomiast grupę oprowadzał pan Paweł Wojtyś – przewodnik turystyczno-terenowy na obszar województwa świętokrzyskiego, autor przewodników turystycznych, m.in.: Z sercem i w plecaku.

Wycieczka obejmowała w pierwszym dniu zwiedzanie: Centrum Neandertalczyka, Jaskini Raj, Zamku Królewskiego w Chęcinach, Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni, Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, dębu Bartek w Zagnańsku, Kamieniołomu w Zachełmiu, natomiast w drugim – odbyły się warsztaty w Centrum Kulturowo-Archeologicznym w Nowej Słupi, marsz Traktem Królewskim na szczyt Łyśca/Łysej Góry/Świętego Krzyża, a następnie zwiedzanie Zespołu Klasztornego na Świętym Krzyżu oraz Muzeum Misyjnego oo Oblatów, a także Muzeum Przyrodniczego Świętokrzyskiego Parku Narodowego, gołoborzy im. Romana Kobendzy, Pomnika Katyńskiego Trzech Krzyży i Muzeum Minerałów i Skamieniałości z pokazem szlifowania krzemienia pasiastego. Na koniec nie mogło zabraknąć posiłku w McDonald`s.

Nocleg znajdował się w przepięknie usytuowanym Ośrodku Księży Pallotynów na Karczówce w Kielcach.

Wycieczka dostarczyła wielu wrażeń, wzbogaciła wiedzę o przeszłości regionu i Polski. Uczniowie poznali walory przyrodnicze i historyczne Gór Świętokrzyskich oraz zaznajomili się z formami ochrony przyrody. Szczególnie podobały się osobliwości zachowane w Jaskini Raj, duże wrażenie wywarł mamut odtworzony w skali 1:1, a także przepiękne minerały.

H. N.

Czerwiec 2018